visit her link – http://www.zsth.home.pl/etwinning/_wojtek.html

Niedźwiedź Wojtek, żołnierz 2 Korpusu Polskiego,jest głównym bohaterem naszego projektu “W kręgu znaków zodi@ku”. Mimo iż nasz projekt dotyczy różnych aspektów związanych ze znakami zodiaku (mitologii, literatury, sztuki, muzyki) to właśnie konstelacja Wielkiej Niedźwiedzicy pozwoliła nam znaleźć wspólny punkt historii polsko – włoskiej: historię niedźwiedzia Wojtka, który brał udział w Kampanii Włoskiej i w wyzwoleniu Imoli.
Ta przepiękna historia jest stosunkowo mało znana w Polsce i we Włoszech, dlatego jednym z celów naszego projektu jest przybliżenie go jak najszerszemu gronu młodych ludzi, poczynając od naszych uczniów.
Głównym produktem naszego projektu jest komiks edukacyjno – historyczny
“Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem” (Prawdziwa historia niedźwiedzia – żołnierza 2 Korpusu Polskiego), który w atrakcyjny dla młodego czytelnika sposób przedstawia nie tylko dzieje niezwykłego niedźwiedzia Wojtka – żołnierza polskiego, ale i historię walk 2 Korpusu Polskiego we Włoszech od Monte Cassino poprzez Ankonę, linię Gotów i Apenin Emiliański do Bolonii, z podkreśleniem polsko-włoskiego braterstwa broni podczas kampanii włoskiej.
Nasz komiks po raz pierwszy pokazuje prawdziwą historię niedźwiedzia, zwłaszcza jego początków. Powszechnie podawana informacja jakoby to żołnierze 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii kupili misia za kilka puszek konserw od perskiego chłopca jest nieprawdziwa, ponieważ w tym okresie ta jednostka jeszcze nie istniała. Dzięki analizie kroniki 22 KZA oraz listowi pani Ireny Bokiewicz, udało nam się ustalić, iż to ona była pierwszą właścicielką Wojtka.


Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*