Uciekinier  27 lutego 2010 roku o godzinie 16.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się spotkanie z Kazimierzem Piechowskim, byłym więźniem Auschwitz oraz pokaz filmów dokumentalnych. Po spotkaniu zostanie zaprezentowany recital Katy Carr.
Prezentowane filmy: Uciekinier (2006, 56 min, reż. Marek Tomasz Pawłowski) oraz Kazik and the Kommander’s Car (2009, 20 min, reż. Hannah Lovell, prod. Katy Carr). W spotkaniu udział wezmą: Marek Tomasz Pawłowski, Hannah Lovell i Katy Carr.
Film Uciekinier opowiada o ucieczce Kazimierza Piechowskiego, Eugeniusza Bendery, Stanisława Jastera i Józefa Lemparta z obozu w Auschwitz. Więźniowie, przebrani za hitlerowców, wyjechali z obozu samochodem steyer 220. Organizatorem akcji był Piechowski, który w filmie wspomina dramatyczne chwile życia – czasy obozowe i późniejszą walkę w oddziale AK, za co po wojnie władze komunistyczne wtrąciły go do więzienia. W filmie wykorzystano materiały archiwalne oraz sceny z rekonstrukcji wydarzeń, które reżyser wplata we wspomnienia bohatera.
Katy Carr, brytyjska artystka o polskim pochodzeniu, po obejrzeniu Uciekiniera postanowiła przyjechać do Polski i spotkać się z Kazimierzem Piechowskim. Efektem wizyty jest piosenka i film Kazik and the Kommander’s Car wyreżyserowany przez Hannah Lovell.
Katy Carr – artystka działająca w Londynie; komponuje muzykę i występuje z zespołem The Aviators. Akompaniuje sobie na fortepianie, ukulele i banjolele. Na co dzień nauczycielka muzyki. Właścicielka oryginalnych czapek i sukienek. Była pilotka. Wydała trzy albumy we własnej wytwórni płytowej Deluce Recordings: Screwing Lies (2001), Passion Play (2003). 9 listopada 2009 ukazał się trzeci album Coquette, stylistycznie nawiązujący do lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Album promował singiel Kazik and the Kommander’s Car.
Hannah Lovell – reżyserka, montażystka, operatorka filmowa. Reżyseruje krótkie filmy dokumentalne, teledyski, projektuje wizualizacje i instalacje video.
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
00 – 324 Warszawa
Tags: Dom Spotkań z Historią w Warszawie, Hannah Lovell, Katy Carr, Kazimierz Piechowski, Warszawa

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*