27 lutego (sobota) o godz. 16.00 Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Piechowskim, byłym więźniem Auschwitz, który 20 czerwca 1942 roku razem z trzema kolegami  dokonał brawurowej ucieczki z obozu. W programie pokaz filmów dokumentalnych: “Uciekinier “(2006, 56 min, reż. Marek Tomasz Pawłowski), oraz “Kazik and the Kommander’s Car “(2009, 20 min, reż. Hannah Lovell, prod. Katy Carr). W spotkaniu udział wezmą: Marek Tomasz Pawłowski, Hannah Lovell i Katy Carr. Po dyskusji zapraszamy na recital Katy Carr.
Film “Uciekinier” opowiada o ucieczce Kazimierza Piechowskiego, Eugeniusza Bendery, Stanisława Jastera i Józefa Lemparta z obozu w Auschwitz.
Więźniowie, przebrani za hitlerowców, wyjechali z obozu samochodem steyer 220. Organizatorem akcji był Piechowski, który w filmie wspomina dramatyczne chwile życia – czasy obozowe i późniejszą walkę w oddziale AK, za co po wojnie władze komunistyczne wtrąciły go do więzienia. W filmie wykorzystano materiały archiwalne oraz sceny z rekonstrukcji wydarzeń, które reżyser wplata we wspomnienia bohatera.
Katy Carr, brytyjska artystka o polskim pochodzeniu, po obejrzeniu “Uciekiniera” postanowiła przyjechać do Polski i spotkać się z Kazimierzem Piechowskim. Efektem wizyty jest piosenka i film “Kazik and the Kommander’s Car”, wyreżyserowany przez Hannah Lovell.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*